Sāc savu tenisa piedzīvojumu.

Droši vien katrs no mums ne reizi vien ir dzirdējis par Rodžera Federera vai Serēnas Viljamsas panākumiem tenisā. Šie spēlētāji trenējās daudzus gadus, lai sasniegtu augstāko līmeni. Vai lasot šādas ziņas, tavā galvā neienāca doma: “Kāpēc gan neizmēģināt savus spēkus un sākt spēlēt”? Dažiem šāda doma varētu uzsākt aizraujošu ceļu uz panākumiem, citiem – tā varētu nozīmēt jauna vaļasprieka sākumu. Šajā rakstā atradīsi dažus ieteikumus, kas palīdzēs tev sākt savu piedzīvojumu ar tenisu.

Teniss ir sporta veids, kura mērķis, runājot ļoti vienkārši, ir pārsist bumbu ar tenisa raketi uz pretinieka spēles laukumu. To var uzskatīt ne tikai kā sporta veidu, bet arī kā atpūtas spēli. Ar šo aktivitāti var nodarboties visu gadu, spēlējot iekštelpās vai āra laukumos. Teniss ir viens no populārākajiem individuālajiem sporta veidiem pasaulē un katru gadu pārspēj popularitātes rekordus, jo īpaši ASV un Eiropā. Tenisa spēlē tiek iesaistītas visas muskuļu grupas, kas uzlabo fizisko stāvokli. Savas specifikas dēļ šī spēle kļūst par alternatīvu trenažieru zālei vai skriešanai.

1. Tenisa spēles priekšrocības.

Teniss ir vispusīgas attīstības sporta veids un tas pozitīvi ietekmē visu ķermeni, sākot no muskuļiem un beidzot ar prātu. Tas pozitīvi ietekmē smadzeņu darbību, jo prasa stratēģisku domāšanu, sitienu pārdomāšanu, taktiku un fiziskas sagatavotības sadalījumu visam mačam. Vidēji intensīva tenisa spēle palīdz zaudēt svaru un iegūt atraktīvu ķermeni. Spēlējot tenisu vienu stundu, sadedzinām līdz 600 kcal (vīrietis aptuveni 600 kcal, sieviete apmēram 420 kcal). Teniss ir intervāla treniņš. Tajā pamīšus parādās mierīgi brīži, kuri mijas ar ātrām kustībām, sprintu un lēcieniem.

Aktivitāte tenisa spēles laikā uzlabo sirds un asinsvadu un elpošanas sistēmas darbību, pazemina asinsspiedienu un holesterīna līmeni. Teniss – apvienojumā ar spēka treniņiem – perfekti veido ķermeni, padara to pievilcīgāku un slaidāku, stiprinot visas galvenās muskuļu grupas – kāju, muguras, krūškurvja un vēdera muskuļus. Regulāri treniņi pozitīvi ietekmē kaulu audus, padarot kaulus stiprākus. Teniss ļauj zaudēt liekus kilogramus, paātrina kaloriju sadedzināšanu, veicina vielmaiņu un – pats galvenais – uzlabo visu kustību sistēmu, liekot veikt spontānus lēcienus un pagriezienus.

2. Obligātais tenisa inventārs – apavi, apģērbs, rakete.

Droši vien tev rodas jautājums, kas ir absolūti nepieciešamais minimums, lai sāktu spēlēt tenisu. Teniss ir sports, kura pamatā ir skriešana, tāpēc vissvarīgākais elements ir pareiza pēdu aizsardzība un stingra potītes stabilizācija, lai izvairītos no potītes traumām. Iesakām izvēlēties apavus, kas speciāli paredzēti tenisa spēlei, ar platāku un plakanāku zoli, lai nodrošinātu lielāku stabilitāti. Plašāku informāciju par pareizu apavu izvēli  vari uzzināt no mūsu raksta: “Tenisa apavi – kā izvēlēties sev piemērotākos!”
Kustību intensitātes dēļ ir vērts iegādāties īpašu sporta apģērbu, kas neaiztur sviedrus un neierobežo kustības. Pērkot sporta apģērbu, jāpārliecinās, ka apģērbs nav pārāk plats. Jo ciešāk ķermenim pieguļ džemperis un šorti, jo mazāks ir traumu risks, bet arī jo lielāks komforts. Runājot par auduma kvalitāti – ir vērts izvēlēties funkcionālo apģērbu un sporta apģērbus, kas izgatavoti no termoaktīviem audumiem. To lielākā priekšrocība ir komforts, kas saistīts ar mitruma novadīšanu no ķermeņa. Tādā veidā uz sporta apģērba nebūs iespējams pamanīt sviedrus, ķermenis nepārkarst un nenogurst. Otrs iespējamais variants ir apģērbi, kas tiek izgatavoti no kokvilnas vai audumiem ar tās piejaukumiem. Turklāt, spēlējot tenisu aukstās dienās vai zem piepūšamā gaisa kupola ziemas sezonā, vajadzētu iegādāties termoaktīvo apakšveļu. Uzzini vairāk par pareizu tenisa apģērba izvēli mūsu rakstā: “Tenisa apģērbs – ērtība un estētika!” 
Pēdējais un ļoti svarīgs punkts aprīkojuma sarakstā ir tenisa rakete. Tās izvēle tikai sākotnēji var likties ārkārtīgi sarežģīta. Četras vissvarīgākās lietas, kas ir jāņem vērā, uzsākot tenisa spēli, ir:

RAKETES SVARS – iesācēja raketei jābūt vieglai. Kāpēc? Ar vieglo raketi ir vieglāk veikt kustības un tā atvieglo spēli, kad tikai mācāmies trāpīt bumbiņā un izstrādājam savu tehniku. Turklāt viegls inventārs rada mazāku slodzi uz rokām. Iesācējiem vīriešiem piemērotākās ir raketes, kuru svars ir 270–285 grami. Sievietēm ir paredzētas vēl vieglākas raketes – vēlams diapazonā no 260 līdz 270 gramiem.

GALVAS LAUKUMS – sitiena spēks tiek galvenokārt radīts ar raketes galvu, tāpēc sākumā tās platībai jābūt lielai. 100 kvadrātcollas (645 cm²) ir minimums, bet ideālā gadījumā galva ir lielāka – 102 kvadrātcollas (660 cm²) vai 105 kvadrātcollas (675 cm²). Lielāka galva nozīmē lielāku sitiena spēku un, kas ir pats svarīgākais, lielāku tīra sitiena laukumu, kas piedod vairāk kļūdu.

IZGATAVOŠANAS MATERIĀLS – sensitīvākais no iesācēju jautājumiem, jo tas visvairāk ietekmē cenu. Līdz ar to augstāka izgatavošanas kvalitāte nozīmē augstāku inventāra cenu un tā nav tikai tenisam raksturīga parādība. Raketes var būt izgatavotas no alumīnija, kompozītmateriāla un grafīta. Pirmais variants ir vismazāk izdevīgs, ja vien tenisu neuzskatāt par vienreizēju spēli. Alumīnija raketes ir nestabilas un rada lielu slodzi uz rokām. Ilgstoša alumīnija rakešu lietošana var izraisīt traumas, kas neļaus spēlēt tenisu turpmāk. Grafītkompozīta raketes ir vidusceļš – tās daļēji tiek izgatavotas no alumīnija, bet būtiskākie elementi ir izgatavoti no grafīta, kam ir labākas īpašības.  Šīs raketes ir lētākas nekā pilna grafīta raketes. Grafīta raketes garantē daudz lielāku spēku, kontroli, spēles komfortu un – kas šajā uzskaitē ir svarīgākais – sargā veselību. Grafīta raketes ir visdārgākās, taču ir vērts tajās ieguldīt, jo tās dod pārliecību, ka inventārs negatīvi neietekmēs veselību. Jaunākajos tenisa rakešu modeļos, ko reklamē vadoši tenisisti, bieži vien tiek izmantotas jaunas tehnoloģijas, kuras uzlabo rakešu kvalitāti. Apskati jaunākās grafita raketes Iepriekšējos to pašu rakešu modeļus var iegādāties izpārdošanā par daudz pievilcīgākām cenām. Apskati aktuālo grafita rakešu izpārdošanu.

ROKTURA IZMĒRS – ir svarīgi apzināties roktura nozīmi jebkurā prasmju līmenī, bet daudzi cilvēki neapzināti neņem vērā šo aspektu. Pareizi izvēlēts rokturis ne tikai samazina roku traumu risku, bet arī nodrošina raketes turēšanas un izjušanas komfortu. Vecais un pārbaudītais princips saka, ka ideāla satvere ir tad, kad starp īkšķa pamatni (tenāru) un garāko pirkstu ir iespējams ielikt otras rokas rādītājpirkstu. Roktura izmēra izvēlē tiek ņemts vērā tikai rokas izmērs, nevis, piemēram, augums. Apskati mūsu rokasgrāmatu: Tenisa raketes roktura izmērs – kā izmērīt?

Vairāk par pareizās tenisa raketes izvēli varat uzzināt mūsu rakstā: “Tenisa rakete – kas jāņem vērā, izvēloties to!”

3. Ar instruktoru vai bez tā – tāds ir jautājums

Ja rodas jautājums, vai pirmos tehniskas prasmes apgūt pašam, vērojot profesionālus spēlētājus, vai arī pakonsultēties ar speciālistu, tad šī ir pirmā pazīme, ka par tenisa spēli tu domā nopietni un gudri. Noteikti visu, ko tu varētu apgūt treniņos pie profesionāla trenera uzraudzībā, vari iemācīties arī viens pats. Lai ātrāk iemācītos spēlēt un galvenokārt nodrošinātu pareizu kustību aparāta darbību spēles laikā, lēmumu par trenera palīdzību izmantošanu ir ieteicams pieņemt pēc iespējas ātrāk, jo tas ļaus ietaupīt laiku un izvairīties no uztraukuma, ja kaut kas nesanāks. Treneris ir lielisks novērotājs, kurš jau agrīnā posmā pamanīs un izlabos kļūdas. Tāpēc nevilcinies un atrodi treneri klubā, uz kuru grasies doties.

4. Pamatinformācija un tenisa noteikumI

Tagad nedaudz teorijas par spēles noteikumiem un pašiem spēles laukumiem. Zinot spēles pamatus, labāk iepazīsi šo sporta veidu, kā arī iegūsi nepieciešamas zināšanas, ko var izmantot sarunās ar citiem spēlētājiem.

Laukuma garums ir 23,77 metri, platums 8,23 metri (vienspēlēs) vai 10,97 metri (dubultspēlēs). Spēles laukumu uz pusēm sadala tīkls, kura augstums ir 91,5 centimetri. Spēles laukuma iekšā ir līnijas, kas atzīmē īpašu laukumu – serves laukumu. Tā izmēri ir 6,40 x 4,12 m.

Pastāv dažādi tenisa laukumu segumi.
Izšķiram:
- māla laukumus,kuru segums ir pārklāts ar maltu ķieģeli (tenisītu); uz šāda veida laukumiem tiek spēlēts viens no Grand Slam posmiem – Roland Garros,
- zālāja laukumus – uz šādiem laukumiem tiek spēlēts vēl viens Grand Slam turnīrs - Vimbldonas čempionāts,
- cietos (betona) vai speciālās plastmasas (gumolīta) laukumus – uz šādiem laukumiem tiek spēlēti Australian Open un US Open turnīri.
Atkarībā no zemes laukuma līnijas tiek atzīmētas ar krāsu vai kaļķi. Polijā ir sastopami galvenokārt māla laukumi (ar maltu ķieģeli).

Tenisa spēle sastāv no geimiem un setiem. Lai uzvarētu spēli, ir jāiegūst četri punkti (pēc kārtas 15-0, 30-0, 40-0, geims). Izņēmums ir situācija, kad rezultāts ir 40–40 (vienādi). Kopš tā brīža spēle turpinās, līdz kāds no spēlētājiem iegūst divu punktu jeb divu mazo izspēļu pārsvaru. Lai uzvarētu setu, spēlētājam ir jāuzvar seši geimi. Arī šajā gadījuma ir jābūt divu geimu pārsvaram. Ja geimu rezultāts ir 6-6, tad tiek spēlēts tā saucamais “taibreiks” jeb īpašs geims, kurš tiek spēlēts līdz 7 punktiem, ievērojot divu punktu pārsvaru. Mačs beidzas, kad viens no spēlētājiem ir uzvarējis divus setus. Protams, ir arī izņēmumi no šī principa, piemēram, vīriešu Grand Slam turnīros, lai uzvarētu, ir jāuzvar vismaz trīs seti.

5. Uzmanību! Gatavību! Korts!

Teniss ir spēle, kura ir paredzēta vismaz diviem cilvēkiem, tāpēc, ja esi jau atradis savu tenisa partneri, būtu laiks uzzināt, kur tuvumā atrodas spēles laukumi, rezervēt to un sākt spēlēt! Ar to pilnīgi pietiek, lai pievienotos amatieru spēlētāju saimei. Ja pamēģināsi kaut vienu reizi, vari būt drošs, ka tavs piedzīvojums ar šo karalisko sporta viedu ātri nebeigsies. Tagad nekas cits neatliek kā tikai rīkoties. Uzmanību! Gatavību! Korts! 

Lauki, kas atzīmēti ar *, ir obligāti jāaizpilda.

*Es piekrītu savu personīgo datu apstrādei, ko veic Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.

Saistītie produkti
Tenisa bumbiņas Wilson Tour Premier All Court 4B

Tenisa bumbiņas
Wilson Tour Premier All Court 4B

10,00€
6,40€
Ietaupījums 36%
T-krekls vīriešiem Babolat Exercise Tee Men - white
T-krekls vīriešiem Babolat Exercise Tee Men - white

T-krekls vīriešiem
Babolat Exercise Tee Men - white

18,00€
15,40€
Ietaupījums 14%
Pieejamie izmēri:
T-krekls vīriešiem Head Club Ivan T-Shirt M - green/yellow
T-krekls vīriešiem Head Club Ivan T-Shirt M - green/yellow

T-krekls vīriešiem
Head Club Ivan T-Shirt M - green/yellow

18,00€
15,40€
Ietaupījums 14%
Pieejamie izmēri:
Tenisa bumbiņas bērniem Babolat Orange (stage 2) 3B

Tenisa bumbiņas bērniem
Babolat Orange (stage 2) 3B

6,00€
4,90€
Ietaupījums 18%
Jūs veicat pasūtījumu, izmantojot ES reģistrēta uzņēmuma rekvizītus, tādēļ cenas mūsu veikalā tika norādītas bez PVN. Pēc pasūtījuma pabeigšanas Jūs saņemsiet no mums rēķinu par preču piegādi Kopienas iekšienē ar 0% PVN likmi.